flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як проголошують судове рішення

ЯК ПРОГОЛОШУЮТЬ СУДОВЕ РІШЕННЯ

 

Принцип публічного проголошення рішення у залі судового засідання після закінчення розгляду справи закріплено у статті 6 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також усіх українських процесуальних кодексах.

 

За статтею 6 Конвенції, «Судове рішення проголошується пуб­лічно, але преса і публіка можуть бути не допущені в зал засідань протягом усього судового розгляду або його частини в інтересах моралі, громадського порядку чи національної безпеки в демократичному суспільстві, якщо того вимагають інтереси неповнолітніх або захист приватного життя сторін, або - тією мірою, що визнана судом суворо необхідною, - коли за особливих обставин публічність розгляду може зашкодити інтересам правосуддя».

Після виходу суду з нарадчої кімнати головуючий зачитує текст судового рішення. Під час проголошення рішення зазвичай присутні як особи, які беруть участь у справі, так і громадськість у залі судового засідання.

Правила проголошення судових рішень у різних видах судочинства дещо відрізняються.

ЦИВІЛЬНЕ СУДОЧИНСТВО

     Рішення суду у цивільних справах прого­лошується негайно після закінчення судового розгляду і прилюдно, крім випад­ків, коли розгляд проводився у закритому судовому засіданні. Рішення прого­лошується повністю, а у разі складності справи та відкладення у зв'язку з цим виготовлення рішення у повному обсязі - можуть бути проголошені лише його вступна та резолютивна частини. Після цього головуючий роз'яснює зміст рі­шення, порядок і строк його оскарження.

У разі проголошення у судовому засіданні лише вступної та резолютив­ної частин судового рішення суд повідомляє, коли особи, які беруть участь у справі, зможуть ознайомитися з повним рішенням суду.

 

АДМІНІСТРАТИВНЕ СУДОЧИНСТВО

Судове рішення в адміністра­тивній справі, ухвалене у відкритому судовому засіданні, проголошується при­людно. Однак, якщо судовий розгляд відбувався у закритому судовому засі­данні, прилюдно проголошується лише резолютивна частина рішення. Рішення проголошується повністю, але, як і в цивільному судочинстві, у разі складності справи можуть бути проголошені лише вступна та резолютивна частини поста­нови суду. Після цього головуючий роз'яснює зміст рішення, порядок і строк його оскарження.

 У разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частин постанови суд повідомляє час, коли особи, які беруть участь у справі, 7 можуть одержати копію постанови в повному обсязі.

 


КРИМІНАЛЬНЕ СУДОЧИНСТВО

Після підписання вироку і виходу з нарадчої кімнати головуючий або один із суддів проголошують вирок у кри­мінальній справі публічно, навіть якщо справу було розглянуто у закритому судовому засіданні. Після цього головуючий роз'яснює підсудному, його за­конному представникові, а також потерпілому, цивільному позивачеві, цивіль­ному відповідачеві та 'їх представникам зміст вироку, строки і порядок його оскарження та право подати клопотання про помилування.

 

КОНСТИТУЦІЙНЕ СУДОЧИНСТВО

Рішення і висновки Конституційно­го Суду підписуються не пізніше семи днів після прийняття та після цього прого­лошуються. Ухвали, рішення і висновки Конституційного Суду України разом з окремою думкою суддів Конституційного Суду України протягом наступного робочого дня після їх підписання оприлюднюються на офіційному веб-сайті Конституційного Суду України.