flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як і коли можна повернути кошти, сплачені у якості судового збору?

На практиці не рідко трапляються випадки, коли у особи виникає право на повернення сплаченого нею судового збору у повному або частковому обсязі.

За особливостями правової процедури повернення грошових коштів їх слід поділити на дві групи:

До першої слід віднести весь перелік правових ситуацій, що міститься у ст. 7 ЗУ «Про судовий збір», а саме у разі:

1) зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;
2) повернення заяви або скарги;
3) відмови у відкритті провадження у справі;
4) залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям позивача або за його клопотанням);
5) закриття провадження у справі.

У вказаних вище ситуаціях судовий збір повертається у порядку, встановленому постановою КМУ від 03.08.2011 №845.

Дана процедура не відрізняється особливою складністю і, як правило, не викликає значних проблем при її застосуванні. Вам достатньо звернутися до суду з заявою, у якій в довільній формі викласти аргументоване прохання стосовно повернення певної суми судового збору. (бланк такої заяви подано на офіційному сайті судової влади).

Запам’ятайте, окрім того що заява повинна бути аргументованою, до неї обов’язково слід додавати оригінал квитанції про сплату коштів, на повернення яких ви розраховуєте (у протилежному випадку, імовірніше всього, на вас чекатиме подібне рішення).

За результатами її розгляду (заяви), суд повинен винести ухвалу, у якій зазначається сума, яка підлягає поверненню, а також, як правило, територіальних відділ державної казначейської служби на який покладається обов’язок стосовно його повернення. Зазвичай, це Головне Управління Державної казначейської служби Україні у області, в межах якої знаходиться відповідний суд. Саме туди Вам слід звернутися з вищезазначеною ухвалою і заявою, бланк якої також наведено на сайті судової влади.

Якщо ви все здійснили вірно, через 10 – 15 днів кошти повинні надійти на вказаний у заяві рахунок.

Дещо інакше справа стоїть з другою групою випадків (не передбачених статтею 7 ЗУ «Про судовий збір»). Зокрема, якщо Ви сплатили судовий збір і не подали позовної заяви, або перерахували кошти на рахунок суду помилково.

У таких випадках, їх повернення проходитиме у порядку, визначеному Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 і конкретизованому листом Державної судової адміністрації України №11-2386/18 від 29.01.2018 р.

Отож особи, що бажають повернути грошові кошти, які були помилково або передчасно сплачені на рахунок для сплати судового збору, повинні звернутись із заявою в суд, на доходний рахунок якого була помилково сплачена сума, та надати оригінал платіжного документа, що підтверджує сплату. Суд повинен розглянути надані документи, перевірити факт зарахування коштів і підготувати подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджету, яке підписується головою суду та скріплюється печаткою суду.

У цьому поданні повинна міститися інформація стосовно:

1)обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету;
2)найменування (П. І. Б.) платника;
3)ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ або реєстраційного номера облікової картки платника податків з ДРФО, або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
4)суми платежу, що підлягає поверненню;
5)дати та номера розрахункового документа, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Після цього отримане подання слід подати до органу Казначейства, у якому відкрито відповідний рахунок, визначений для сплати судового збору, на який помилково були зараховані кошти заявника, разом із заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету. 

 

Заява про повернення коштів з бюджету складається платником у довільній формі з обов’язковим зазначенням такої інформації: причина повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб’єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету – у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи у готівковій формі.

 

У заяві платник може визначити довірену особу для отримання коштів, що мають бути повернені йому з бюджету. У такому разі до заяви про повернення коштів з бюджету додаються довіреність на отримання коштів довіреною особою, засвідчена згідно з вимогами Цивільного кодексу України, та копія паспорта довіреної особи.

 

Одночасно звертаємо Вашу увагу на те, що подання на повернення помилково сплачених коштів з рахунку UA908999980313111256000026001, відкритого в Головному управлінні Державної казначейської служби України у м.Києві для зарахування коштів судового збору, що стягується на користь держави за виконавчими документами, готується Державною судовою адміністрацією України.

 

Прес-секретар суду Скабьолка Т.М.