flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як оскаржити рішення органів дізнання, слідства, прокуратури, суду (за КПК України 1960 року)

           

Увага!

З 20 листопада 2012 року набрав чинності Кримінальний процесуальний кодекс України, прийнятий Верховною Радою України 13 квітня 2014 р. 

Відповідно до пункту 7 Розділу XI «Перехідні положення» КПК України 2012 року оперативно-розшукові заходи, слідчі та процесуальні дії, розпочаті до дня набрання чинності цим Кодексом, а саме до 19 листопада 2012 року включно, завершуються у порядку, який діяв до набрання ним чинності, а саме в порядку КПК України 1960 року. Після набрання чинності КПК України 2012 року оперативно-розшукові заходи, слідчі та процесуальні дії здійснюються згідно з положеннями Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" та положеннями цього Кодексу. 

Тому, якщо Ви маєте намір оскаржити рішення органів дізнання, слідства, прокуратури, суду, які були винесені до 19 листопада 2012 року, то Ви маєте діяти, керуючись КПК України 1960 року. 

 

Якщо ж Ви маєте намір оскаржити рішення органів дізнання, слідства, прокуратури, суду, які були винесені 20 листопада 2012 року та пізніше, то Ви маєте керуватися КПК України 2012 року.

 

Які стадії кримінальної справи

Провадження у кримінальних справах умовно можна поділити на дві стадії:

досудова стадія, на якій органи дізнання та досудового слідства здійснюють діяльність щодо розкриття та розслідування злочинів;

судова стадія, під час якої суд розглядає кримінальну справу по суті.

          Скарги до прокурора на рішення і дії органу дізна­ння розглядаються протягом 10 днів з моменту їх отримання, а на діяльність органу слідства - протягом 3 днів з моменту їх отримання.

Скарги до прокурора вищого рівня також мають бути розглянуті протягом 3 днів з моменту їх отримання.

Скарги на діяльність органу дізнання повинні надси­латися безпосередньо до прокурора, а скарги на ді­яльність органу слідства можуть передаватися через слідчого або надсилатися прокурору.

Слідчий, який отримав скаргу, зобов'язаний протягом 1 доби на­правити її прокуророві разом зі своїми поясненнями.

 

Які судові рішення органів дізнання, досудового слідства і прокуратури можна оскаржити до суду

 

Під час досудового розслідування учасники криміналь­ного процесу не можуть оскаржувати до суду будь-які рішення чи дії органів слідства. Це обгрунтовується по­требою ефективного розслідування злочинів і зменшен­ням випадків зловживання правом на оскарження. Адже ймовірна можливість оскарження будь-яких дій органів слідства паралізує розкриття злочинів, оскільки пред­ставники цих органів будуть змушені витрачати весь свій час на участь в судовому розгляді таких скарг.

 

Особам дозволено оскаржувати під час досудово­го слідства лише окремі рішення органів дізнання, слідства та прокуратури. Такому оскарженню під­лягають:

постанова органу дізнання, слідчого, прокуро­ра про відмову в порушенні кримінальної справи (ст. 236-1 Кримінально-процесуального кодексу України);

постанова органу дізнання, слідчого, прокуро­ра закриття кримінальної справи (ст. 236-5 Кримі­нально-процесуального кодексу України);

постанова органу дізнання, слідчого, прокурора про порушення кримінальної справи щодо конкрет­ної особи чи за фактом вчинення злочину (ст. 236-7 Кримінально-процесуального кодексу України);

постанова органу дізнання, слідчого про відмову в застосуванні заходів безпеки або про їх скасу­вання (ст. 52-5 Кримінально-процесуального ко­дексу України).

 

Після передачі кримінальної справи до суду скарги на рішення та дії органів дізнання, слідства та про­куратури розглядаються судом першої інстанції, при попередньому розгляді справи та при її розгляді по суті.

Як оформити скаргу

За загальним правилом скаргу слід складати письмово.

У скарзі мають бути зазначені:

орган чи посадова особа, до яких подається скар­га; наприклад: «Прокуратура Оболонського району міста Києва»;

прізвище, ім'я, по-батькові (найменування) особи, яка подає скаргу; наприклад: «Петренко Петро Пе­трович»;

місце проживання або місцезнаходження осо­би, яка подає заяву; наприклад: «01111, м. Київ, пр. Героїв Сталінграду, буд. 111, кв. 11; тел. (044) 111-11-11»;

назва документа з зазначенням рішення, дії або бездіяльність, що оскаржуються; наприклад: «Скар­га на постанову про закриття кримінальної справи 111-пх/2009 від 13 лютого 2009 року»;

відомості про рішення, дії або бездіяльність, що оскаржуються, та виклад обставин, якими скаржник обґрунтовує свої вимоги, тобто опис ситуації, що при­звела до подання скарги; наприклад: «12 вересня 2009 року начальник Оболонського РУ УМВС Укра­їни у місті Києві виніс постанову № 111-о/2009 про відмову в порушенні кримінальної справи. Вважаю дану постанову незаконною та необґрунтованою, з огляду на ...»;

зазначення доказів, що підтверджують кожну об­ставину, якою скаржник обґрунтовує свої вимоги, зо­крема копії документів тощо (за наявності);

зміст вимог, тобто те, про що Ви просите суд вчи­нити щодо рішення, дії чи бездіяльності;

перелік документів, що додаються до скарги (за наявності);

підпис особи, яка подає скаргу;

дата підписання скарги.

Переконайтеся у тому, що Ваше звернення прийнято і зареєстровано. На Ваше прохання Вам повинні ви­дати відповідну довідку.

Скарги, що подаються в порядку кримінального судо­чинства, не оплачуються жодними зборами. В оскарженні рішень органів дізнання, слідства, про­куратури та суду багато особливостей. Тому, будь ласка, проконсультуйтесь з адвокатом або іншим фа­хівцем у галузі права перед тим, як вчиняти будь-які дії в кримінальному процесі.