Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Такі справи по можливості розглядаються протягом одного дня і навіть без участі заявника. Доказами у справі служитимуть, як документи з лікувальних закладів так фото і відео місць поховання чи новонароджених. Свідками можуть виступати близькі родичі.
Наголошуємо на тому, що заяви про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території можуть бути подані до будь-якого суду за межами такої території, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Заяви про встановлення факту смерті подаються за місцем проживання (перебування) заявника до суду за межами тимчасово окупованої території України. Дружківському міському суду Донецької області підсудні справи Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області.
Заяву про встановлення факту народження можуть подати як батьки так і інші родичі новонародженого, однак вони повинні надати суду докази наявності родинних відносин, а також вказати батьків у заяві як зацікавлених осіб. Також заяву до суду можуть подати представники батьків, родичів, з підтвердженням права на представництво - довіреністю, посвідченою на контрольованій території України; договором про надання правової допомоги.
До заяви додається пакет документів: відмова у видачі свідоцтва про народження органів державної реєстрації актів цивільного стану; лікарське свідоцтво про народження; фотографії дитини, матері з дитиною; копії обмінної карти з пологового будинку/пологового відділення; копія свідоцтва про одруження батьків (за наявності); довідки здійснення ультразвукового дослідження, тощо.
Заяву про встановлення факту смерті подають родичі померлого або їхні представники. Згідно з чинним законодавством, зокрема Сімейним кодексом України дружина/чоловік належать до членів сім’ї, тому суди розглядають заяви про встановлення факту смерті за заявою одного з подружжя. До заяви додається пакет документів: відмова у видачі свідоцтва про смерть органів державної реєстрації актів цивільного стану на підконтрольній території; лікарське свідоцтво про смерть (за наявності); довідка про причину смерті; фотографії з місця поховання; квитанції видані установами, які здійснювали поховання; виписки з історії хвороби (за наявності); оригінали чи копії медичних документів, тощо.
Якщо є свідки, вони повинні з’явитися до суду в день розгляду заяви. Також заявник може клопотати про допит його у якості свідка. Ще до заяви потрібно додати квитанцію про сплату судового збору, який у 2017 році складає 320 грн.
Після реєстрації заяви та автоматизованого розподілу заявнику повідомляють який суддя розглядатиме заяву, а у секретаря судового засідання відповідного судді можна дізнатись на який час призначено розгляд. Справи цієї категорії розглядаються невідкладно з моменту надходження заяви до суду, тобто в найкоротший термін. Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення та невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення. Рішення суду про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України підлягає негайному виконанню.