flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як і хто може отримати доступ до матеріалів справи та копію рішення

 

 

ЯК І ХТО МОЖЕ ОТРИМАТИ ДОСТУП ДО МАТЕРІАЛІВ СПРАВИ ТА КОПІЮ СУДОВОГО РІШЕННЯ

Відповідно до Закону України, «Про судоустрій і статус суддів» ніхто не може бути обмежений у праві на отримання в суді усної або письмової інформації щодо результатів розгляду його судової справи.

Письмовою інформацією щодо результатів розгляду справи, що нада­ється особі, є також копія судового рішення. Таку копію, засвідчену печат­кою суду, мають право отримати особи, які брали участь у справі (зазвичай це сторони, треті особи, їхні представники). Особи, які не брали участі у справі, також мають право на копію судового рішення, якщо воно безпо­середньо стосується їхніх прав, свобод, інтересів чи обов'язків. Крім того, усім зазначеним особам апарат суду зобов'язаний забезпечити можливість ознайомитися в суді з матеріалами справи, серед яких є й судове рішення.

Особи, які беруть участь у справі, мають право одержати копію судо­вого рішення у справі в порядку, встановленому процесуальним законом.

 

ЦИВІЛЬНЕ СУДОЧИНСТВО

 Копія судового рішення безкоштовно видається особам, які брали участь у цивільній справі негайно після проголошення такого рішення. У разі проголошення тільки вступної та резолютивної частин судового рішення особам, які брали участь у справі і були.

У присутні у судовому засіданні, негайно після його проголошення видаються 2  копії судового рішення із викладом вступної та резолютивної частин. Особам, які брали участь у справі, але з якихось причин не були присутні у судовому засіданні, копія повного рішення безоплатно надсилається реко­мендованим листом з повідомленням про вручення протягом двох днів з дня його складання або за їх зверненням вручається їм під розписку безпосе­редньо в суді.

 

АДМІНІСТРАТИВНЕ СУДОЧИНСТВО  

      Копія судового рішення (по­станови чи ухвали) в адміністративній справі видається на вимогу особи, яка бере участь у справі, а так само особи, яка не брала участі у справі, але щодо якої суд вирішив питання про її права, свободи, інтереси чи обов'язки, у день проголошення рішення. У разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частин постанови суд повідомляє час, коли особи, які беруть участь у справі, можуть одержати копію постанови в по­вному обсязі. Особам, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні, копія судового рішення надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення протягом трьох днів з дня його ухва­лення чи складення у повному обсязі або у разі їх звернення вручається під розписку безпосередньо в суді.

 

ГОСПОДАРСЬКЕ СУДОЧИНСТВО

Повні рішення та ухвали у гос­подарській справі надсилаються особам, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні, рекомендованим листом з повідомлен­ням про вручення не пізніше трьох днів з дня їх прийняття або за їх звернен­ням вручаються їм під розписку безпосередньо у суді.

 

КРИМІНАЛЬНЕ СУДОЧИНСТВО

 Копія вироку у кримінальній спра­ві вручається засудженому або виправданому в триденний строк після про­голошення вироку.

Повторне надання копії судового рішення у цивільній, адміністративній, господарській чи кримінальній справі оплачується сьогодні державним ми­том у розмірі 51 коп. за кожний аркуш копії (підпункт «и» пункту 1 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів «Про державне мито»).

 

КОНСТИТУЦІЙНЕ СУДОЧИНСТВО

Копії рішення (висновку) Кон­ституційного Суду надсилаються наступного робочого дня після його офіцій- 9 ного оприлюднення суб'єктові права на конституційне подання чи консти- ЯТ туційне звернення, з ініціативи якого розглядалася справа, до Міністерства юстиції, а також до органу влади, що прийняв правовий акт, який був пред­метом розгляду в Конституційному Суді.

 

Особи, які не беруть (не брали) участі у справі, мають право на:

доступ до судового рішення за правилами Закону України «Про доступ до судових рішень». Такі особи можуть ознайомитися з судовим рішенням у по­вному обсязі лише у разі, якщо воно безпосередньо стосується їхніх прав, свобод, інтересів чи обов'язків.

 

Вони можуть вимагати від апарату суду забезпечити:

1) доступ до матеріалів справи;

2)  ознайомлення з судовим рішенням у повному обсязі;

3)  отримання копії рішення, що виготовлена апаратом суду;

4)  виготовлення копії рішення самостійно за допомогою власних тех­нічних засобів в приміщенні суду.

 

Для реалізації одного чи декількох з цих прав особі потрібно звернути­ся до апарату відповідного суду з письмовою заявою, яка повинна містити обґрунтування, чому судове рішення безпосередньо стосується її прав, сво­бод чи інтересів.

Як написати заяву - дивись Бланк заяви.

При підготовці заяви найбіль­ше уваги слід приділити обґрунтуванню того, що рішення безпосередньо стосується інтересів даної особи, - і доводи повинні бути переконливими. Необов'язково вказувати усі реквізити потрібного судового рішення, треба вказати лише ті, що відомі заявникові. Але їх має бути достатньо, щоб служ­бовець апарату суду зміг знайти відповідне судове рішення.

 

У разі подання заяви представником необхідно додати документ, який підтверджує повноваження представника.

Відповідальна службова особа апарату суду розглядає заяву невід­кладно, а у випадках, коли розгляд потребує додаткового вивчення, - протя­гом трьох робочих днів. У разі задоволення заяви до відповідного журналу про це вноситься запис із зазначенням відомостей про особу, яка зверну­лася з цією заявою (письмового рішення про задоволення заяви закон не вимагає).

 

У разі виготовлення копії судового рішення апаратом суду, такий доку­мент повинен засвідчуватися відповідальним службовцем та печаткою суду із зазначенням дати. Копія видається за плату, розмір якої встановлюється Кабінетом Міністрів України (наразі її не встановлено, тому копія має ви­готовлятися безкоштовно).

 

Службовець апарату суду може відмовити у доступі до судового рішення лише у разі, якщо:   

 

1) заявник не має процесуальної дієздатності або від його імені звернулася особа, яка не має на те відповідних повноважень;

 

       2)матеріали справи передані до іншого суду чи на зберігання       до державної архівної установи;

                                                                                                   

3)судове рішення безпосередньо не стосується прав, свобод,     інтересів чи обов'язків заявника.

 

Цей перелік є вичерпним.

У доступі до судового рішення не може бути відмовлено заявнику, сто­совно якого судом вжито заходів щодо забезпечення позову або запобіж­них заходів.

У разі відмови у задоволенні заяви службовець апарату суду зобов'язаний видати заявнику вмотивоване письмове рішення із зазначен­ням порядку його оскарження.

Надання дозволу на доступ до судового рішення або відмова у цьому можуть бути оскаржені заінтересованою особою до голови суду, або ж до суду відповідно Кодексу адміністративного судочинства України.