flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як оскаржити судове рішення у цивільній справі

 

АПЕЛЯЦІЙНЕ ОСКАРЖЕННЯ

Апеляційна скарга подається до апеляційного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Суд першої інстанції на наступний день після закінчення строку для подання апеляційної скарги надси­лає її разом зі справою до апеляційного суду. Апеляційні скарги, що надійшли після цього, не пізніше наступного робочого дня після їхнього надходження направляються до апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засідан­ні підчас проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції по­дається протягом п'яти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, уста­новлених законом, залишається без розгляду, якщо апе­ляційний суд за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що зостановлюється  ухвала.

 

Апеляційна скарга подається у письмовій формі. В апеля­ційній скарзі мають бути зазначені:

найменування суду, до якого подається скарга;

ім'я (найменування) особи, яка подає скаргу, її місце проживання або місцезнаходження;

ім'я (найменування) осіб, які беруть участь у справі, їх місце проживання або місцезнаходження;

рішення або ухвала, що оскаржуються;

в чому полягає незаконність і (або) необґрунтованість рішення або ухвали;

нові обставини, що підлягають встановленню, дока­зи, які підлягають дослідженню чи оцінці, обґрунтування поважності причин неподання доказів до суду першої ін­станції, заперечення проти доказів, використаних судом першої інстанції;

клопотання особи, яка подала скаргу;

перелік документів та інших матеріалів, що до­даються.

 

Апеляційна скарга підписується особою, яка її подає, або представником такої особи. До апеляційної скарги, по­даної представником, має бути додана довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представни­ка, якщо ці документи раніше не подавалися.

До апеляційної скарги додаються копії скарги та доданих письмових матеріалів відповідно до кількості осіб, які бе­руть участь у справі.

 

 

КАСАЦІЙНЕ ОСКАРЖЕННЯ

Вищий спеціалізований суд розглядає справи відповідної судової юрисдикції в касаційному порядку згідно з про­цесуальним законом. Касаційною інстанцією у цивільних справах є Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Касаційна скарга подається безпосередньо до суду ка­саційної інстанції, де вона реєструється та не пізніше на­ступного дня передається судді-доповідачу, який переві­ряє її відповідність вимогам закону.

Касаційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили рішенням (ухвалою) апеляційного суду. У разі пропущення строку з при­чин, визнаних поважними, суддя касаційної інстанції за заявою особи, яка подала скаргу, може поновити цей строк.

Касаційна скарга, подана після закінчення строку на ка­саційне оскарження, повертається особі, яка її подала, якщо вона не порушує питання про поновлення цього строку, а також коли у поновленні строку відмовлено.

Питання про поновлення строку на касаційне оскарження і про повернення касаційної скарги вирішується суддею - доповідачем, про що зостановлюється  відповідна ухвала.

 

Касаційна скарга подається у письмовій формі. У каса­ційній скарзі повинно бути зазначено:

найменування суду, до якого подається скарга;

ім'я (найменування) особи, яка подає скаргу, її місце проживання або місцезнаходження;

ім'я (найменування) осіб, які беруть участь у справі, їх місце проживання або місцезнаходження;

рішення (ухвала), що оскаржується;

в чому полягає неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права;

клопотання особи, яка подає скаргу;

перелік письмових матеріалів, що додаються до скарги.

 

 Касаційна скарга підписується особою, яка подає скаргу, або її представником.

До касаційної скарги, поданої представником, повинна бути додана довіреність або інший документ, що посвід­чує повноваження представника.

До касаційної скарги додаються копії скарги та доданих до неї матеріалів відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, а також копії оскаржуваних рішень (ухвал) судів першої та апеляційної інстанцій.

У суді функціонує автоматизована система документоо­бігу суду, що забезпечує: об'єктивний та неупереджений розподіл справ між суддями з додержанням принципів черговості та рівної кількості справ для кожного судді; надання фізичним та юридичним особам інформації про стан розгляду справ, у яких вони беруть участь.

ВЕРХОВНИЙ СУД УКРАЇНИ переглядає судові рішення у цивільних справах виключно з підстав і в порядку, вста­новлених ЦПК України.

Заява про перегляд судових рішень у цивільних справах може бути подана до Верховного Суду України виключно з підстав:

       неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом рішень у подібних правовідносинах;

 встановлення міжнародною судовою у ста новою, юрис­дикція якої визнана Україною, порушення Україною між­народних зобов'язань при вирішенні справи судом.