flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Злочини у сфері обігу наркотичних засобів як негативний соціальний чинник. Бути покараним чи стати на шлях виправлення»

23 квітня 2018, 08:28

Злочини у сфері обігу наркотичних засобів як негативний соціальний чинник. Бути покараним чи стати на шлях виправлення»

 

Серед злочинів, вчинених на території Олександрівського району Донецької області, найпоширенішими є злочини проти власності та злочини в сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та злочини проти здоров’я населення.

 

Проте, якщо в злочинах проти власності з початку досудового розслідування є відомості про кількість потерпілих, їхні імена, вік та інше, то в злочинах в сфері обігу наркотичних або психотропних речовин кількість осіб, яким цими злочинами завдається шкода, може обраховуватися сотнями і в кримінальних провадженнях їх імена не зазначаються. Дії щодо виготовлення та розповсюдження наркотичних засобів, психотропних речовин та їх аналогів найчастіше виконуються тихо і не помітно для звичайних людей, проте вони наносять значну шкоду життю та здоров’ю громадян.

 

Поширення наркоманії та зростання злочинності, пов’язаної з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, набувають усе більших масштабів і стають серйозним соціальним чинником, який негативно впливає на життя, здоров’я та благополуччя людей, 

 

Протягом 2017 року Олександрівським районним судом Донецької області за злочини в сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів відносно 17 осіб було винесено обвинувальні вироки та призначені різні види покарання, у тому числі і позбавлення волі на строк від 2 до 7 років.

 

Доволі часто серед обвинувачених зустрічаються особи, які вже мають судимості за зазначені злочини, проте на шлях виправлення не стали, висновків не зробили і продовжують свою злочинну діяльність.

 

Так, зокрема, Олександрівським районним судом Донецької області було розглянуто кримінальне провадження відносно громадянина Б. за ч. 2 ст. 307 (Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів), ч. 2 ст. 309 (Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту), ч. 1 ст. 311 (Викрадення, привласнення, вимагання прекурсорів або заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем) КК України.

 

Громадянин Б. раніше вже неодноразово засуджувався за аналогічними статтями. Так, вироком  Добропільського міського суду Донецької області від 19 серпня 2013 року за ч. 3 ст. 309, ч. 2 ст. 307 України громадянина Б. було засуджено до 5 років 6 місяців позбавлення волі з конфіскацією майна, а вироком Олександрівського районного суду Донецької області від 22 червня 2016 року -  за ч. 2 ст. 309 КК України до 2 років 4 місяців позбавлення волі.

 

Вироком Олександрівського районного суду Донецької області від 10 липня 2017 року громадянина Б. було визнано винним у вчинені злочинів, передбачених ч. 2 ст. 307, ч. 2 ст. 309, ч. 1 ст. 311 Кримінального кодексу України, та остаточно призначено покарання  у вигляді 8 (восьми) років позбавлення волі з конфіскацією майна.

 

Апеляційна інстанція після розгляду апеляцій засудженого Б. та його захисника погодилась з висновками районного суду як в частині визнання винуватим, так і в частині призначеного покарання та 05 грудня 2017 року вирок набрав законної сили і був звернутий до виконання.

 

Така послідовність вказує на те, що особи, які не бажають ставати на шлях виправлення та скоюють злочини, які негативно впливають на життя та здоров’я громадян, все ж таки отримують покарання, співрозмірне їх руйнівним діянням.

 

Крім того страждають від їх злочинної діяльності не тільки вони самі, а й їх сім’ї, друзі, рідні та близькі, адже вони, до цього живучи нормальним, спокійним життям,  раптово зіштовхуються з суспільним осудом, моральним тиском та порушенням звичного образу життя. Діти осіб, засуджених до позбавлення волі, позбавляються не тільки їх уваги і піклування, а й матеріальної підтримки.

 

Трапляються випадки, коли особи стають на шлях виправлення та змінюють життя на краще. Якщо особа добровільно звернулася до лікувального закладу і розпочала лікування від наркоманії, як зазначено в ч. 4 ст. 309 КК України, то в такому разі вона звільняється від кримінальної відповідальності за дії, передбачені ч. 1 ст. 309 КК України (Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту). Наприклад, ухвалою Олександрівського районного суду Донецької області від 14 липня 2017 року громадянина І. було звільнено від кримінальної відповідальності на підставі ч. 4 ст. 309 КК України за вчинення злочину, передбаченого ч. 1 ст. 309 КК України, оскільки в судовому засіданні було встановлено факт добровільного звернення обвинуваченого до лікувального закладу і проходження лікування. Тобто, навіть якщо особа необачно зробила наркотичні засоби частиною свого повсякдення, завжди є шанс виправити цю помилку та повернутися до нормального життя.

 

Тому, особам, які мали необережність потрапити на гачок наркоманії, слід брати приклад з таких осіб і змінювати своє життя, доки ще не пізно та не повторювати долю громадянина Б. - не завдавати болю та страждань близьким людям та суспільству в цілому.

 

Прессекретар суду Держепільська Т.М.